12 Şubat 2013 Salı

Okuduklarım #2: Cemo - Kemal Bilbaşar

Merhaba sevgili kitap severler :)

Blogumun izleyici sayısı 10'a ulaşmışken, sesimi duyurabilmenin sevinci ve okunduğumun bilinciyle daha bir mutlu yazıyorum bu yazımı :) Çünkü daha önce de belirtmiştim, kitaplardan aldığım mutluluğu paylaşmak da ayrı bir keyif :)

Bu arada Ankara'da bir bahar havasıdır sürüp gidiyor. Bazı bazı güneşli, arada da bulutlu hatta hafif yağmurlu bir hava var. Alıştığımız Ankara şubat'larından çok daha değişik bir tablo bu. Kışın böyle bahar gibi gelip geçmesi beni biraz üzüyor. Çünkü doğru düzgün bir kar göremedik, bir kar topu oynayamadık :( Umarım havalar bir sürpriz yapar da şaşırtıp mutlu eder beni :)
Cemo'yu uğurlamak bir fincan kahvesiyle, hafızamda kırk yıl hatrı kalsın diye...

Blog'da bahsedeceğim ikinci kitabın ismi Cemo. Yazarı Kemal Bilbaşar. Can Yayınları'ndan kendisi, 14. Baskı ve 211 sayfa. Ayrıca 1967 Türk Dil Kurumu Roman Ödülü de Cemo'ya verilmiş.

Cemo,Doğu Anadolu'da, kitaptan anladığım kadarıyla Muş civarlarında yaşayan bir kahraman. Annesi Kevi öldükten sonra babası Cano ile birlikte bir değirmene yerleşmiş. Değirmenci Cano, öksüz Cemo'yu yiğit bir er gibi yetiştirmiş, böylece bileği bükülmeyen ama bir ceylan kadar da zarif bir genç kız meydana gelmiş...

Masalsı, destansı bir anlatımı var yazarın. Bölge insanının şivesiyle yazmış diyalogları, insanın içinden sesli okuyası geliyor. Karakterler çok gerçekçi betimlenmiş ama bu efsanede. Kitabı okurken Yaşar Kemal okumuş kadar etkilendim bu betimlemelerden. Kemal Bilbaşar çok özgün bir şekilde başarmış bunu. Yiğit, güzel insanlar var kitapta öykülenen, ve her zamanki gibi gaddarlar.

Cumhuriyetimizin ilk dönemlerine de değiniyor yazar, ilk yıllarda Doğu Anadolu'nun içinde bulunduğu durumu, çıkan isyanları, köylülerin bu olaylardan nasıl etkilendiklerini ve zarara uğradıklarını; ağalık düzeninin köylüyü içine soktuğu dertleri... Bir bir değinmiş Kemal Bilbaşar hepsine...

Ve okuduğunuz zaman bir süre etkisinden kurtulamıyorsunuz, bünyede alışkanlık yapan sihirli kitaplar vardır ya, bence Cemo da bu kategoride.

Kısacası, okuyun derim. Okuduktan sonra da filmini izleyin :)

Çünkü bu kitap, Türkan Şoray'ın oynadığı aynı adlı filmle görsel açıdan da canlandırılmış. Hatırlarsınız belki, Türkan Şoray Değirmenci Cano'nun kızı Dağlar Kızı Cemo, Fikret Hakan da Çancı Ustası Memo'dur... Gerçekten Yeşilçam'ın da en güzel filmlerinden biridir...

Sevgiler!

2 yorum:

  1. vay kitabı olduğunu bilmiyordum , muhakkak edinmeliyim:)Teşekkürler Paylaşım için:)

    YanıtlaSil
  2. Rica ederim, kısacık bir roman ama sımsıcak, bir de devamı varmış Memo diye sanırım :) ben de onu edinmek istiyorum :)

    YanıtlaSil