7 Mart 2013 Perşembe

Okuduklarım #7: Doğu'dan Uzakta - Amin Maalouf

Merhaba sevgili kitapseverler :)

Kitapçı Kedisinin mekanını umarım seviyorsunuz :) Asıl mesele kitapları sevmek. Okudukça birşeyler daha güzele gitsin istiyorum, hepimiz için... Maalesef hepimiz biliyoruz ki, okuma sevgisinin yüreklere fazla ekilmediği bir toplumda yaşıyoruz. Şahsen benim öyle kitap okuyan ebeveynlerim olmadı hiçbir zaman. Susam Sokağı sayesinde 4 yaşımda okumayı sökmüşüm. Önceden kesekağıtları eski gazetelerden yapılırdı. pazardan dönerken kucağımdaki kesekağıtlarını bile okurdum ben de. Böyle bir aşk benimkisi de...

Konuya dalarsam fazla uzayacak gibi. Geniş bir zamanda yazmalı böyle şeyleri. Havanda su dövmekten farkı olmasa da... Sözüm meclisten dışarı ama, güncel edebiyattan bile en ufak bir haberi olmayan edebiyat öğretmeni insanlar tanıyorum...

Gelelim kitabımıza :) Daha önce bahsetmiştim. Değerli StyloPunk'ın başlattığı bir etkinlik bu. Her ay bir kitap, belli bir süre aralığında okunuyor. Okumaya dair haller, paylaşılmaya değer bulunan cümleler de bu kapsamda paylaşılıyor işte... (okuma durumlarımı Twitter ve Instagram üzerinden takip edebilirsiniz bu arada :) Ben arabada bile eşimi boşverip, sorularını cevapsız bırakıp okumaya devam ettiğimi biliyorum yahu :)

Doğu'dan Uzakta, Amin Maalouf,
YKY Yayınları, 457 sayfa, 1. Baskı (Kasım, 2012)

Ankara'da sakin bir mekan, Kurtuba'da kitap ve çay keyfinden hatıra bir kare...
Amin Maalouf'un okuduğum ikinci kitabı idi "Doğu'dan Uzakta". Öncesinde ondan Semerkant'ı okumuştum. Ve Semerkant gerçek anlamda ruhumu çekmişti. "İnşallah bu da öyledir" dedim kendime..

Doğu Akdeniz Coğrafyasında geçiyor kitabımız.. Maalouf'un bölgesi yani :) Baş kahramanımız Adam, iç savaş yüzünden uzaklaştığı ülkesine, "geçmiş bir arkadaşı" olan ölüm döşeğindeki Murad'ın çağrısı üzerine yıllar sonra tekrar gitmeye karar verir. Ancak bu gidiş, bir yüzleşmeden farksız olamayacaktır. Günahlarıyla, sevaplarıyla Adam kendisinin ve gençlik dönemi dostlarının bir bakıma defterini tutmaya başlayacaktır..

Kozmopolit Doğu Akdeniz'in bir zamanlar cennet iken aslında nasıl bir süreçten geçerek insanlara cehennem havasını yaşattığına şahit oluyorsunuz. Ülkelerini terkedenlerin pişmanlıklarını, yahut gerekçelerini, özlemlerini, kırgınlıklarını Maalouf güzel yansıtmış.

Kısaca, raflarınızda yer almaya değecek bir kitap Doğu'nun Limanları.

"Yuvarlak tepeler ve ufukta uzanan deniz arasında okumak, yazmak, düş kurmakla geçse zaman...", Sayfa 53.

"Hükümlerimi bildirmiyorum, kimseye ders verecek değilim, insanları gözlemek bende sadece bir iç diyaloga, kendi kendime girdiğim sonu gelmez bir diyaloga neden oluyor.", sayfa 66.

"İlkeler insanların palamarları, bağlarıdır; onları kopardığında serbest kalırsın, ama içi helyum gazıyla doldurulmuş ve yükseldikçe yükselen kocaman bir balona benzersin. Balon gökyüzüne yükseliyormuş izlenimi verse de aslında hiçliğe doğru yükselmektedir.", sayfa 164.

"Komünizm insanları eşitlik adına köleleştirmişti, kapitalizm de ekonomik özgürlük adına köleleştiriyor.", sayfa 443.

13 yorum:

 1. Sınav yoğunluğundan istediğim hızda okuyamasam da elimden geldiğince okumaya çalışıyorum, umarım kısa sürede biter benimki de. En azından şimdilik oldukça güzel gidiyor :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sınav yoğunluğu, bilmez miyim hiç? Sana bol bol başarı diliyorum, tabii kendime de :)

   Sil
 2. maulof ta güzeldir , zaten kitap olur da güzel olmaz mı:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne doğru söz, hiç güzel olmaz mı? :)))

   Sil
 3. Bu kitabı her yerde görüp hep bir " nasıl acaba? " soruları geçiyordu aklımda. Güzel yorum olmuş :)) Bende Semerkant var okunmayı bekliyor. Sanırım okuduktan sonra bu kitabı da alıcam :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Semerkant'ı hiç bekletme asıl :) O sahiden bir rüya gibi :)

   Sil
 4. Ben henüz okumadım ama yazarı çok severim. Sana naçizane önerim; Doğunun Limanları'nın okumadıysan mutlaka oku. Semerkant ve Doğunun Limanları tek geçtiğim amin Mauolf romanlarıdır.
  sevgiler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğu'nun Limanları ve Doğu'dan Uzakta'nın isimlerini zaten yeterince karıştırıyorum. Ama tavsiyeni dikkate alacağım :) çok teşekkürler :)

   Sil
 5. Amin Maalouf çok iyi anlatıyor doğuyu, Semerkant, Doğunun Limanları, Ölümcül Kimlikler ve Doğudan Uzakta'yı okudum, hepsi harika kitaplar..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğu'nun Limanları'nı okumayı ben de çok istiyorum :)

   Sil
 6. merak ediyordum bilgiler iyi geldi, keyifli günler

  YanıtlaSil
 7. Çok güzel anlatmışsınız, ben de kitabı çok beğendim,

  http://mahrem-i-esrar.blogspot.com.tr/2015/06/dogudan-uzakta-amin-maalouf.html

  YanıtlaSil