4 Eylül 2013 Çarşamba

Okuduklarım #41: Çavdar Tarlasında Çocuklar - J.D.Salinger

Herkese selam!

Bazen durup bir "vay bee!" diyorum, bu sene okuduğum 41. kitabı tanıtıyorum. Sene başında, okuma hedefimi belirlerken, "52 haftaya 52 kitap" demiştim. Hedefimi gerçekleştiriyor olmak bana mutluluk veriyor. Keşke tüm hedeflerime böyle sadık kalabilsem!

Çavdar Tarlasında Çocuklar, Kitap Kardeşliği okuma grubumuz ile birlikte eylül ayı kapsamında okuduğumuz bir kitaptı. Kardeşliğimiz internet üzerinde bir araya gelerek, her ay seçtiğimiz bir kitabı okumak ve onun hakkında kitap bitiminde sohbet edip paylaşımlar yapmak üzere kurulu. Detaylı bilgi ve katılım için twitter.com/kardesligikitap üzerinden bağlantıya geçebilirsiniz :)


Çavdar tarlasında Çocuklar, Yapı Kredi Yayınları'ndan, 198 sayfa.


Baş kahramanımız Holden Caulfield'ın ağzından dinliyoruz onun hikayesini. Biraz "dağıtmış" bir genç Holden, atıldığı bir kaç okuldan sonra en son okulu Pencey'de de aynı kaderi yaşar. Pencey'den eve dönüşünde bir iki günlük bir NewYork durağı olur. Bu zaman zarfında başından geçenleri anlatır size, biraz sert görünmeye çalışır. Ancak duyarlıdır, eşitsizliklere kızar, entelektüellik adına entel görünmeye çalışan kişilerin "zırva"larına tahammül edemez Holden. Ölmüş kardeşi Allie'yi hiç unutamaz, kızkardeşi Phoebe ise onun hayatta belki de sevdiği tek kişidir.. Annesi ile babasından çok bahsetmez, bahsettiğinde ise sevgi pek yer almaz bu bahiste.. Bir de yazar ağabeyi vardır, Hollywood'da yaşayan, D.B, ona da gıcıktır!

Sık sık "lanet olası" der, sevdiği bir şey olursa "kıyak" diye niteler, biraz bozuktur ağzı.

Ama tanısanız seversiniz "Bizim" Holden'ı!
Zaten bir süre sonra onun gibi konuşmaya başlıyorsunuz ;)


Bu cümleler ise etkilendiklerim...


Biz de yapıyorsak bunlar hep mecburiyetten Holden!


Sevmekten vazgeçilir mi hiç? Asla!


Sevgiler :)


7 yorum:

 1. geçen sene alıp okuduğum bir kitap..

  YanıtlaSil
 2. "Buna biterim" ağzıma dolanmak üzere :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bana da "lanet" ve "ahbap" dolandı :) eşime ikide bir ahbap diyip duruyorum :D

   Sil
 3. Övenler çok iyi övüyor, kötüleyenler çok iyi kötülüyor. En az 10 defa sepete ekletip çıkarttılar :) Çok kararsız bıraktılar :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence okuyup kendi kararını kendin vermelisin :)

   Sil